Ku e deshironi vdekjen tuaj?

85

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

(PERKUJTUES I MREKULLUESHEM)
Nje mesuese e Kur’anit, gjithmone ju thoshte nxenesve te saj te jetonin sipas ketij ajeti:
وَعَجِلْتُ إِلَيْكَ رَبِّ لِتَرْضَىٰ
“… e une u nguta per tek Ti, o Zoti im, qe Ti te jesh i kenaqur me mua.” (Ta ha, 84)
Ajo ju tha nxenesve te saj: “Ky ajet eshte i fuqishem, sa here qe e ndegjoj Ezanin dhe jam e nxene ne mes te ndonje gjeje, une e kujtoj kete ajet dhe zgjohem e bej namaz.”
“Kur alarmi ben ne ora 2 te mengjesit, dhe une dua shume qe te vazhdoj gjumin, gjithmone e kujtoj kete ajet dhe zgjohem e bej namaz.”
Nje dite, burri i saj duke u kthyer nga puna ne nje dite shume te lodhshme per te, e telefonon dhe i thote te ja pregadis ushqimin ngase eshte duke u kthyer ne shtepi keshtu qe ai te ha ushqimin e ngrohte dhe me pas te pushoj.
Gjate pergaditjes se ushqimit, therret Ezani dhe gruaja e len te gjithe ushqimin ashtu sic ishte dhe zgjohet dhe ben namaz.
Burri i saj arrin ne shtepi dhe e sheh qe ushqimi nuk eshte gati dhe se ajo eshte ne sexhde.
Me nje lloj nervoze, burri i tha: “Do te kishe mundur ta perfundosh edhe pak ushqimin e pastaj te falesh”
Gruaja nuk pergjigjej, burri priti pak kohe dhe fatkeqesisht pasi qe gruaja nuk zgjohej nga sexhdja ai e kuptoi qe gruaja e tij kishte nderruar jete pikerisht duke bere namaz.
Mesazhi:
PO SIKUR GRUAJA TE PERFUNDONTE USHQIMIN, AJO DO TE KISHTE VDEKUR NE KUZHINE, POR AJO LA GJITHCKA THE VDIQ NE NAMAZ. CILA ESHTE VDEKJA ME E MIRE? MOS LEJONI QE GJERAT E KESAJ BOTE TE JU LARGOJNE DHE TE JU BEJNE TE VONONI NAMAZIN.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.